Krátce před současnými hektickými dny, těsně před zavedením omezujících opatření, proběhly u řady našich členů napínavé chvíle, které si určitě zaslouží s uznáním připomenout. 

Krátce před nástupem ataku koronaviru 28. února 2020 proběhlo v kanceláři IRO v Salcburku základní prověření odborných znalostí kandidátů na funkce mezinárodních rozhodčích IRO. Ze čtrnácti uchazečů byla v písemném testu v angličtině úspěšná polovina prověřovaných psovodů, kteří po tomto prvním úspěšném kvalifikačním kroku byli vyzváni, aby nastoupili na předepsané hospitace. V kynologickém záchranářském světě se jedná o úspěšná a velmi známá jména: Sava Zibler (Slovinsko), Margot Luukas (Estonsko), Kirsi Myöhänen (Finsko), Kristýna Sedláková (Česko), Matthias Salzburger (Rakousko), Roman Starman (Slovinsko), Engels Cortes (Kolumbie). Všem úspěšným uchazečům a především naší reprezentantce K9 Rescue CZ Kristýně Sedlákové srdečně blahopřejeme a na mezinárodní cestě záchranářskou kynologií držíme palce.
Poslední akcí K9R před uzavřením veřejné sportovní činnosti byla praktická prověrka pohotovostní jednotky s kvalifikací pro rok 2020. Proběhla krátce před zavedením omezujících opatření a přestože se ještě nemusely nosit roušky, v prověrce bylo jejich použití z výcvikových důvodů již podmínkou. Cílem bylo mimo jiné prověřit reakce psů při zkreslení povelů rouškou nebo respirátorem. Závěrečné vyhodnocení této prověrky již ale nemohlo být standardním způsobem uskutečněno. Potlesk vítěznému týmu je tedy odložen na neurčito, ale nic to nemění na úspěšných výsledcích prvních čtyř účastníků ve dvou speciálech ukrývajících v souhrnu čtyři cadavery se závěrečnou živou osobou. Přibližně sedmikilometrová trasa nádhernou přírodní scenérií dovedla účastníky do finále v následujícím pořadí: 1. Kristýna Sedláková a Bixi, 2. Radek Kučera a Any, 3. Ilona Konrádová a Babú, 4. Petr Prokeš a Lex. Tito čtyři psovodi se spolehlivým výkonem zařadili do pohotovostního družstva K9R pro nejbližší období. Škoda, že někteří další se z důvodů karanténních opatření pracovníků IZS nemohli prověrky zúčastnit, jejich poslední tréninky je mírně favorizovaly. Možná ale, že jejich současná činnost v rámci zavirované Prahy v posledních dnech si zaslouží potlesk největší…