Nádherné počasí únorového víkendu silou slunečních paprsků sice viditelně snižovalo sněhovou pokrývku, ale na trénink cadaveru i prvních stupňů obou zkušebních řádů zůstávala v předhůří Brdů ještě stále dostatečná.
Mezi zkušenými německými ovčáky a borderkoliemi se na trénincích K9 již stabilně objevují plemena jako flat, australan, velký knírač, welššpringer nebo stafbul, ale škálu plemen v posledních měsících rozšířila i plemena střední knírač, ridgeback, německý ohař, nebo amstaf a poznávání jejich plemenných specifik je pro každého instruktora velmi zajímavým a vítaným zpestřením. Výcvik lavinových záchranářských prací je sice velmi zajímavý a většina daných disciplín psy doslova nadchne, ale mráz a hluboká nebo namrzlá sněhová pokrývka nejsou právě pro všechna plemena ideálním prostředím. Zejména krátkosrstá plemena se některým extrémním podmínkám hůře přizpůsobují. Samozřejmě vše je odvislé od způsobu jejich domácího ustájení, dostatku pohybu se psovodem a stupně osobní otužilosti. Pokud jsou ubytováni v často přetopených panelákových bytech s minimem pohybu v přírodním prostředí, nelze se divit, že se jim do sněhu, mrazu a fujavic příliš nechce. O to sympatičtější jsou tito krátkosrstí reprezentanti hýřící nadbytkem temperamentu, entuziasmu a neutuchající chuti do veškeré výcvikové činnosti. V některých sněhových strukturách, např. v mokrém prašanu, jsou dokonce ve výhodě proti chlupáčům s namrzající srstí a nalepenými hroudami sněhu na rousnatých tlapách, které často téměř znemožňují pohyb. Velmi důležitá fyzická kondice psů je v současné civilizaci celoevropský problém, který v Asii ani v Americe není tak citelný. Ale klesající aktivita psů při aktivním prohledávání terénu již po deseti minutách je rozhodně dost varující pro zvýšení domácí kondiční zátěže. Je to jedna z věcí, které má kompletně v kompetenci sám psovod. Nácvik lavinových prací je ale pro všechny velmi lákavý a pro naprostou většinu poměrně lehce vstřebatelný. Stupeň V mezinárodního zkušebního řádu je skutečně náborovou záležitostí, přesně tak, jak byl při tvorbě zamýšlen. Při zvládnutí cviků „chůze ve stopě“, „změny poloh“ na deset metrů a klasického odložení, které pro mladé psy bývá vždy trochu napínavé, jsou vlastně všechna rizika vyčerpána. K větší úspěšnosti možná přispělo i zrušení střelby při lavinových disciplínách, takže při solidní komunikaci a dobrém vztahu mezi psovodem a psem je úspěch na dosah. Samozřejmě nelze opomíjet počasí, které jako naprosto neovlivnitelný faktor může kdykoliv z pohodové soutěžní akce vytvořit dokonalý horor. To je však jedna z věcí, které nám ze všech zkoušek a závodů vytvářejí nezapomenutelné vzpomínky. Právě proto patří záchranářská kynologie mezi nejkrásnější aktivity a svými požadavky na kondici nejen psa, ale i psovoda, mezi zdravotně nejpřínosnější. Kolik sportovních činností na vrcholové úrovni se dá úspěšně provozovat i v poměrně pokročilém věku?
První výjezdní soustředění K9 v letošním roce se kromě vysoké účasti a již zmíněné rozmanitosti plemen vyznačovalo velmi pohodovým průběhem a vedle dobře započatých prvních lavinářských krůčků přispělo i k vyřešení několika běžných záležitostí rozrůstajícího se kolektivu s vysoce slibnou perspektivou tohoto roku. Není úplně nejjednodušší podrobná domluva mezi členy rozprostřenými po celých Čechách. Ale obdiv za účast si rozhodně zaslouží především aktivita maminek, které dokáží zajistit svoji účast i v období kojení svých nádherných mrňat. Není proto divu, že modrá Káňata se již dnes velmi těší na lavinové pokračování výcviku při březnovém krkonošském soustředění, které pokaždé při výjezdu na Velvetu s jejím fantastickým přírodním prostředím patří k těm naprosto nezapomenutelným.