Neúprosně zvolna končící rok 2019 přináší bilance ve všech organizacích, výjimkou není ani K9 Rescue CZ. Závěrečnou prověrkou výkonnosti se stal opět přebor, tentokrát podle propozic „superpoháru“.

Tyto propozice ve svém pojetí slučují více výcvikových záchranářských směrů, v tomto případě sutinových a plošných prací. Znamenalo to, že účastníci krátce po absolvování vyhledávacích prací v sutinách nastupovali do další akce v mezinárodních dispozicích FL, tedy plošných prací. Striktním požadavkem v obou disciplínách byla naprostá samostatnost v činnosti psa a dokonalé soustředění na označení při nálezech osob. Samozřejmostí je i naprostá ovladatelnost a tudíž i spolupráce mezi psem a psovodem. Vítězem přeboru 2019 se stal německý ovčák Persi z Milberku psovoda Petra Jaroše před favorizovaným křížencem Argem psovodky Katky Fialové, který sice v první disciplíně (sutiny) neztratil suverénním provedením ani jediný bod, ale drobný „přešlap“ při značení osoby ve výšce (FL) jej odsunul na druhé místo. Naopak vítěz Rico (Persi) předvedl naprosto dokonalé značení nálezu právě ve druhé disciplíně. Ani práce dalších soutěžících ale neprokázaly větší nedostatky ve výkonnosti, takže téměř celé pořadí se odehrávalo ve velmi těsných rozdílech. Stupně vítězů na bronzovém postu obsadil Petr Prokeš s borderákem Lexem, jako momentálně nejúspěšnějším zástupcem nejvíce v K9R rozšířeného plemene. Borderky jako plemeno jsou známé výraznou závislostí na svých psovodech, takže nebyla příliš velkým překvapením reakce nejzkušenějších borderek Babů a Anny, které tentokrát shodně chybovaly v ohlížení se po svých psovodech. Tyto chyby byly vyvolány delším pobytem jejich psovodů v zahraničí s návratem těsně před přeborem. Jednoduše si hlídaly své psovody, aby jim zase někam nezmizeli.

Přestože superpohárové propozice hodně srovnávají do roviny šance úspěšnosti pro zkušenější i méně zkušené psy, přece jen náročný výškový úkryt v hustých větvích borovice se stal limitujícím faktorem konečného pořadí. Obětavá figurantka Hedvika tak měla jako na dlani možnost porovnání reakcí jednotlivých psů při řešení situace se zjištěním existence lidského pachu přicházejícího nečekaně z výšky. Jeho zachycení a hlavně pak dohledání úkrytu dalo většině účastníků hodně zabrat. Nepříjemná listopadová marodka a v některých případech navíc i služební povinnosti snížily počet startujících v přeboru z původně plánovaných čtrnácti až na osm psů, takže akce mohla proběhnout velmi svižně v rozmezí jediného dne, tedy v naprosto stejných povětrnostních podmínkách pro všechny. Každopádně velmi zdařilá přeborová akce i přes stále ještě přetrvávající provizoria působená současným budováním základny. 

Však také druhý den soustředění umožnil vykonat další důležité kroky v budování areálu, především zprovoznění elektrické instalace v dalším rozsáhlém objektu a hlavně pak zajištění teplé vody v kuchyni a v sociálech hlavní budovy. Teplá voda ve sprchách se stala jednoznačnou známkou luxusu v reálu listopadového soustředění. Výborová schůze na závěr tohoto soustředění pak kromě několika dalších důležitých rozhodnutí potvrdila i třem novým zájemcům příležitost ucházet se v dalším období o členství v K9R. Věřme, že bude jejich zájem trvalý a stanou se skutečnými posilami záchranářského kolektivu. V současné konzumní společnosti je nutno si každého dobrého člověka skutečně vážit…