Patrně každý záchranář sní o zachráněném lidském životě. Každému se to sice nepoštěstí, ale pokud na sobě soustavně pracuje a má talentovaného psa, jeho šance zůstává…

Z každoroční várky požadavků Policie ČR nebo HZS na spolupráci při zásazích jsou zde ve zkratce uváděny pouze ty, které byly od běžného standardu záchranářských prací něčím odlišné.

1994 Vyšší Brod 

Historicky prvním úspěšným výsledkem jihočeských kynologů při praktických nasazeních s policií byl nález rakouského občana v drsných zimních podmínkách poblíž Vyššího Brodu. Jednalo se o sebevraha, ukrytého pod vrstvou sněhu a hledaného rakouskou policií již šest týdnů. Tříhodinovou práci rojnice, složené ze 17 záchranářů a 5 psovodů, ukončil oznamovací štěkot boxera Brixe psovoda Jardy Flíčka. Mrtvola muže s prostřelenou hlavou byla zapadlá ve skalní štěrbině na vrcholku příkré kamenné stěny pouhých 30 m od státní hranice. Muž byl v nečekaně zachovalém stavu, patrně v důsledku podchlazení pod sněhem.

1995 Dvořiště 

Zásah dvou jihočeských psovodů na jednom z největších rybníků Dvořišti u Jindřichova Hradce se stal českou premiérou ve vyhledávání utonulých pomocí psů. V krajně nepříznivých povětrnostních podmínkách odvedli oba nasazení boxeři, Assko Jardy Sedláka a Ája Jitky Sedlákové, fantastický kus práce, když s obdivuhodnou přesností lokalizovali utonulého mladíka v hloubce pěti metrů. Pátrání probíhalo čtvrtý den po neštěstí v dešti a silném větru a trvalo celkově čtyři hodiny.

1996 Český Krumlov 

Hledání staršího houbaře s předpokladem zdravotních potíží, který se z ranního výletu nevrátil. Spirála prohledávací trasy naváděla čtyřčlenné družstvo českokrumlovských psovodů pod vedením Daniela Sedláka k prohledávání hustě zarostlých úseků ve směru odchodu naposledy viděného muže. Navzdory všem teoretickým předpokladům byl muž nalezen uprostřed obilného pole, přes které se snažil zkrátit si cestu. Při prodírání obilím byl stižen infarktem a nalezen mrtev.

1997 Teplice 

Ranní nástup jihočeských kynologů při soustředění v Krušných horách byl přerušen požadavkem policie o pomoc při hledání dva dny pohřešovaného šestiletého děvčete. Všichni účastníci soustředění byli vysláni do Teplic a použiti na prohledávání prostorů vytyčených policií. Z důvodného podezření na vraždu byly prohledávány hlavně opuštěné městské lokality. Po dvou hodinách byla akce ukončena oznámením policie, že dívka byla v nedaleké vesnici nalezena živá. 

1998 Kounice 

Opakované pátrání po školákovi, který nepochopitelně zmizel pár metrů od svého bydliště v Praze. Pátrání bylo několikrát znovu vyvoláno soběslavskými senzibilkami, tvrdícími vždy s naprostou jistotou, že přesně vědí, kde se hledaný chlapec nachází. Probíhalo opakovaně v rozsáhlých sklepeních a dalších prostorách opuštěného zámku, podzemních chodbách a hospodářských staveních, ale vždy zcela bez výsledku. Velmi aktivní senzibilky, které se samy přihlásily ke spolupráci, rozhodně nebyly žádným přínosem, přinesly do pátrání pouze zdržení a nervozitu.

1999 Český Krumlov 

Velmi zajímavým případem kynologů bylo hledání dlouho pohřešovaného starce stiženého pokročilou sklerózou. Pátrání 12 psovodů rozdělených do dvou rojnic v kopcovitém terénu nad Českým Krumlovem v prostoru Přídolí – Silniční Domky ukončil po čtyřech hodinách intenzívní práce obou rojnic nález mrtvoly ležící obličejem v lesním potůčku. Psi zachytili pach mrtvého nesený vodou téměř o sto metrů níže po proudu při přecházení potůčku. Prvním nálezcem pohřešovaného byl opět boxer Brix psovoda Jardy Flíčka.

2000 Lipno 

Pátrání po utonulém plavci, který se pokoušel ve dvojici s kamarádem přeplaval na druhou stranu jezera. Soupeření se tentokrát nevyplatilo, protože oba byli pod vlivem alkoholu. Mrtvola plavce byla lokalizována v hloubce asi osmi metrů cca 150 m od frymburského břehu Lipna. Místo bylo pro potápěče poměrně nebezpečné nejen z hlediska špatné viditelnosti, ale i zatopených pobořených objektů. Byla proto v místech označených boxerem Asskem Jardy Sedláka použita norná stěna, ve které se po deseti dnech podle předpokladu mrtvola zachytila.

2001 Lomnice-Orlík 

Hledání utonulého muže, který se před týdnem pokusil na řece Lomnici zachránit topícího se vodáka, zabralo cca 8 km říčky včetně vtoku do Orlické přehrady. Hledání se soustřeďovalo na podemleté břehy řeky a vymleté kamenité tůně. Zúčastnilo se celkem osm psovodů, po čtyřech z každé strany řeky. Po 4 hodinách byl v místech vtoku Lomnice do Orlíka lokalizován nález ze dvou lodí boxery Asskem Jardy Sedláka a Ájou Jitky Sedlákové. Utonulý byl zachycen vodním vírem a držen mezi kameny v hloubce asi 6 m téměř 8 km pod místem pádu z lodi.

2002 Římovská přehrada 

Hledání sebevraha, který vyplul na lodičce na plochu římovské přehrady. Podle úvahy použil motor lodě jako zátěž a připoutal si jej před skokem do hlubiny na tělo. Tři nasazení psi sice značili jedno z nejhlubších míst přehrady, avšak potápěči ani při opakovaných ponorech nikdy tělo nenalezli a vzhledem k použité zátěži ani nikdy nevyplavalo.

2002 Kaplice 

Hledání pohřešovaného obyvatele domova důchodců, který na nedělní odpolední procházce ztratil v lese orientaci a zabloudil. Po neúspěšném pátrání za pomoci vrtulníku s termovizí přizvala policie psovody, kteří vytvořili rozsáhlou rojnici. Po třech hodinách pročesávání terénu byl stařec nalezen v lese zcela vyčerpán bez schopnosti pohybu. Za záchranu svého života vděčí nejen labradorovi Candymu psovoda Miloše Macha, ale i dalším deseti psovodům v rojnici.

2003 Božetice 

Hledání pohřešované stařenky, která podle údajů o jejím zdravotním stavu nemohla být daleko. Podle svědků jí přešourání návsi za pomoci francouzských holí zabíralo celé dopoledne. Proti všem předpokladům však byla nalezena tři kilometry od místa svého bydliště, rovněž ležící obličejem v potůčku asi deset metrů od pěšiny, po níž se ubírala pravděpodobně na návštěvu dcery do sousední vesnice.

2003 Brloh 

Hledání mladého muže bydlícího na okraji vesnice s důvodným podezřením na sebevraždu. Protože nebyl znám směr jeho ranního odchodu z rodinného domku, prohledávalo šest psovodů několik jeho oblíbených míst v nejbližším lesním okolí. Zároveň byl použit pes na vyhledání stopy pohřešovaného u vchodu do domku. Nasazený staford Cruis psovodky Hedviky Češkové stopu zachytil a zhruba po čtyřech kilometrech dovedl záchranáře do míst, kde se mladík nacházel na vrcholku skály, ze které chtěl skokem ukončit svůj život. Tento záměr se podařilo překazit, takže mladík byl zachráněn.

2003 Milevsko 

Hledání mrtvoly podnikatele, pohřešovaného přes půl roku, v prostoru vymezeném kriminální policií na základě indicií sdělených vyšetřovatelem. Všichni čtyři nasazení psi označili na břehu potoka stojící vrbu, která se projevila jako klasické druhotné centrum pachu. Podle vyhodnocení chování psů a následném určení místa vedoucím zásahového družstva Jardou Sedlákem byl pohřešovaný muž vyproštěn asi čtyři metry od paty stromu přesně v označeném místě. Nacházel se pod vrstvou sněhu v půlmetrové hloubce zmrzlého jílu. Zásah byl přítomnými policisty včetně nejvyšších představitelů kraje vysoce hodnocen jak po stránce výkonů nasazených psů, tak z hlediska vyhodnocení místa nálezu.

2004 Rudolfov 

Hledání starého muže, který po návštěvě vesnické restaurace nedaleko svého bydliště si při návratu domů spletl směr a vydal se po státní silnici na opačnou stranu. Podle svědectví řidiče nočního autobusu byl udělán časový snímek a z místa posledního kontaktu vytyčen tříkilometrový okruh. Odhad se prokázal jako nepřesný, proti všem předpokladům stařík urazil v noci během dvou hodin více než devět kilometrů. Byl nalezen mrtev následkem infarktu několik metrů od silnice v lese, kde si chtěl odpočinout na pařezu.

2006 Římov 

Mnohadenní pátrání po mrtvole zavražděné učitelky, kterou zavraždil její manžel. Kromě rozsáhlého stavení mlýna byla propátrána celá řada lokalit v lesích, v jamách hledačů vltavínů, smetiště s řadou zaplněných kontejnerů a vodní plochy římovské přehrady. V rámci pátrání bylo poblíž mostu přes přehradu nalezeno tělo jiné oběti trestného činu, muže ležícího na dně již několik týdnů. Vrah podle své úvahy použil všechny dostupné prostředky pro ztížení práce psů, od prolití terénu dezinfekcí, vysypání místností pepřem až po několikanásobné obalení mrtvoly igelitem. Ženu dokonce po zásahu psovodů přemístil na jiné místo a zakopal ji asi metr hluboko v rohu stodoly, kde na ni navršil stará kamna a spoustu dalšího materiálu.

2007 České Budějovice 

Prohledávání prostoru vymezeného kriminální policií na základě sdělených indicií. Prostor byl zcela výjimečný ne svým rozsahem, ale více než metrovou vrstvou neuvěřitelně zapáchajících odpadků navršených v rozloze celého domku, včetně celé řady nejrůznějších potravin v menším či větším stadiu rozkladu. Australan Cross psovoda Jardy Sedláka spolehlivě vyloučil možnost úkrytu mrtvoly v této lokalitě.

2008 Havlíčkův Brod 

Veřejností otřáslo jedno z nejintenzívnějších pátrání po vrahovi devítiletého chlapce, pohlavně zneužitého a následně uškrceného slovenským recidivistou. Pod vedením kriminální policie byla bezvýsledně prohledána celá řada nejrůznějších lokalit včetně několika vodních ploch. Vrah se po dopadení přiznal a sám zavedl policii k ukrytému tělu, vzdálenému od místa činu několik kilometrů.

2009 Bohdalovice 

Hledání pohřešovaného starého muže se stalo mimořádným nejen počtem dní, ale především tím, že probíhalo o vánočních svátcích a navíc souběžně s druhým případem, pátráním po ženě pohřešované mezi Kamenným Újezdem a Včelnou. Zatímco žena přes prohledané hektary lesů a propátrané dny nebyla nalezena, starý muž byl nalezen i se svým pejskem, se kterým se vydal na procházku, mrtev na dně jímky, do které se propadli. Psychicky narušená žena byla nalezena až o tři týdny později u hřbitovní zdi. Smrt ji pravděpodobně zastihla při návratu z toulek, protože policejní lékař konstatoval smrt před pouhými několika hodinami před nalezením.

2010 Bartochov

Pátrání po zmizelém řidiči kamionu bylo významné rychlostí svolání zásahového družstva do jedné hodiny po vyhlášení požadavku policie na spolupráci. Řidič vezl náklad elektrotechniky ze Slovenska do Itálie. Když nedorazil na místo určení, zjistil dodavatel z údajů GPS pozici odstaveného kamionu na odpočívadle E55. Zapečetěný neporušený náklad a uzamčená kabina se všemi věcmi řidiče včetně mobilu iniciovaly propátrávání okolí kamionu. Jeden policejní a šest záchranářských psů prohledalo okolí do vzdálenosti několika set metrů ve všech směrech. Rojnice pracovala klasickým způsobem včetně několika přilehlých rybníků. Po skončení bylo možno konstatovat, že pohřešovaný řidič se v terénu nenachází. Byl zjištěn o dva dny později v Brně, kam se dostal stopem a v důsledku psychických depresí si nic nepamatoval.