Bez existence těchto psích osobností bychom nikdy neměli historii, která by stála za zmínku. Svými výkony se zařadili do galerie nejúspěšnějších záchranných psů České republiky. 

Nesmírně si jejich památky vážíme a při každém z jejich odchodů si znovu uvědomujeme, jak je psí život zoufale a bezútěšně krátký… 
Čest jejich památce!

*1.2.2007 – †22.8.2020 
Brouček od Hrnčířského kruhu
  Jako naprosto ojedinělý zástupce plemene šeltie ve výkonnostních soutěžích přes řadu splněných záchranářských zkoušek a vítězství v přeboru mládeže ČR zúročil mimořádný výcvikový talent své mladičké psovodky Lucie Přívozníkové natolik, že se jako stálice spolehlivě zařadil do série nezapomenutelných psích hvězd.

*24.3.2010 – †2.9.2017
Gaia Mesiah Bee-Master  byla svým projevem naprosto typickým představitelem staffordshirského bullteriéra, který se ve výcviku vždy vyznačuje především urputnou snahou o splnění daného úkolu. Touha dokázat své psovodce Hedvice Češkové svoji naprostou oddanost ji provázela celý život, který úročila nejen splněnými zkouškami nejvyšších stupňů, ale i suverénním vítězstvím v soutěžích včetně mistrovství republiky. Nesmírně spolehlivě pracovala i při práci s cadaverem, takže se brzy stala pilířem pohotovostní jednotky pro praktické zásahy. Malá bojovnice s obrovským srdcem.

*2.3.2003 – †29.4.2018
Assy bpp  Sympatický paličatec z českobudějovického útulku přinesl své psovodce Kristýnce Sedlákové kromě počátečních psovodských zkušeností i celou řadu splněných zkoušek včetně nejvyšších stupňů, účasti na mistrovství republiky a titulu juniorského mistra hlavně celou řadu nezapomenutelných zážitků a dojmů, na něž se nedá zapomenout. Byl prvním vlastním psím partnerem s hlavním úkolem provést svou psovodku úskalími sportovní a později záchranářské kynologie.

*1.7.2002  †23.1.2015
Aggy bpp 
 Po třinácti letech života zůstává tato tervuerenka v krásných vzpomínkách své psovodky Verunky Nehodové i mnoha dalších. Nehonosila se rodokmenem ani vrozeně výjimečnou povahou, ale na základě skvělého vztahu se svou psovodkou se dokázala propracovat k vrcholným výkonům, především ve vodních pracích obou zkušebních řádů. Za bezchybný speciál v roce 2005 získala sošku KLP, v roce 2007 se vítězstvím v Bohemia Cupu kvalifikovala do mistrovství světa IRO v rakouském Eisenstadtu, kde skončila čtvrtá.

*22.5.2002  †16.10.2014
Barney bpp 
Mohutný labrador Barney psovodky Lucie Obranské se prosadil nejen jako vynikající plavec při vodním výcviku, ale i jako skvělý lavinář vítězstvím na Českém poháru lavinových psů. Jeho patnáct úspěšných zkoušek obnášelo nejen ZLP3, ale i ZVP3 a tři mezinárodní zkoušky vodních prací RHW A, B, C.

*19.7.2000  †6.7.2014
Erik Leryka 
 byl typickým představitelem nesmírně pracovitého německého ovčáka, který by pro svého pána doslova dýchal. Po svém problematickém předchůdci přinesl svému psovodovi Vlastovi Maxovi nejen výkonnostní třídu, mnoho nezapomenutelných okamžiků v praxi Horské služby, řadu splněných zkoušek v oblasti lavin, sutin a vodních prací, ale i vítězství nejcennější, titul mistra České republiky ve výkonu záchranných psů.

*8.12.1998  †23.11.2012
Ch. Crusader Tipit z Hanky 
 jako představitel amerického stafordšírského teriéra patřil k vyvolené skupince plemen s těmi nejobdivuhodnějšími vlastnostmi, mezi záchranářskými kynology se stal skutečnou legendou. Složil více než třicet zkoušek z výkonu, v letech 2003, 2004, 2006 a 2007 byl Psem roku, 2002 obdržel Sošku KLP za nejlepší speciál roku, byl mnohonásobným účastníkem Mistrovství ČR i Mistrovství světa, zvítězil v Přeboru IZS, obdržel Zlatý kříž za záchranu života. Výčet jeho neuvěřitelných výsledků byl především zásluhou typického projevu tohoto plemene: zavděčit se za každou cenu své milované vůdkyni smečky, Hedvice Češkové. 

*7.7.1999  †30.6.2010
Artur z Letištního okrsku 
 byl typickým boxerem s výrazným temperamentem a pracovním elánem, jakých byla na jihu Čech v dřívějších dobách převážná většina. Prožil celý svůj život po boku bratra Alexandra, takže nepoznal pocit odloučení. Přestože jeho trochu neurvalý projev nebyl úplně zvládnut při kontaktech s figuranty, v sutinových pracích dosahoval velmi solidní výsledky. Často byl se svým psovodem Ivanem Strakou využíván při praktických nasazeních, včetně mise v Íránu, zúčastnil se mistrovství a pravidelně i vodních pohárů.

*28.9.1994  †3.10.2005
Ch. Kiss Krumbox 
 psovoda Daniela Sedláka se ve svém životě začlenila k nejúspěšnějším záchranným psům ČR. Zúčastnila se mnoha tuzemských i zahraničních akcí, byla nasazena po obou zemětřeseních v Turecku v srpnu i v listopadu 1999, na Tchajwanu 1999 a v Indii 2001, kromě dlouhé řady nálezů mrtvých osob má na svém kontě i záchranu životů dvou mladých lidí. Vítězstvím v mezinárodním Intercupu Humanity a dvou vrcholných soutěžích ČR se stala prvním Šampionem ČR ve výkonu záchranných psů, získala tituly Mistra ČR 2000 v Tovačově a 2001 v Tišnově, dvakrát byla členem reprezentace ČR na mistrovství světa 1997 v Berlíně a 2001 ve Veselí nad Lužnicí.

*17.10.1997  †4.8.2005
Alf Falmarka 
  se stal v oblasti záchranářských prací nejznámějším zástupcem svého plemene. Vysokým temperamentem podloženým nesmírnou pílí své psovodky Zuzany Ludvíkové se stal jedním z nejúspěšnějších českých dobrmanů a spolehlivým členem pohotovostní jednotky SAR. Byl rovněž vynikajícím stopařem, složil nejvyšší záchranářské zkoušky i v lavinové a vodní specializaci, startoval na mistrovství ČR v Ovčárech a v řadě celostátních pohárů, zúčastnil se záchranné mise 2004 v Alžíru a byl využit i v mnoha tuzemských praktických nasazeních.

*10.9.1993  †18.11.2004
Duxy Sametový čumáček 
 se psovodem Jaroslavem Sedlákem patřil v ČR k nejspolehlivějším záchranným psům. Spolehlivě a do úmoru pracoval při zahraničních misích po zemětřeseních v Turecku v srpnu a v listopadu 1999, na Tchajwanu 1999 a v Indii 2001, měl na svém kontě na tři desítky tuzemských praktických nasazení, kromě dlouhé řady nálezů mrtvých osob přispěl i k záchraně životů dvou lidí. Pracoval s obrovským nasazením, neuvěřitelně rychle a přesto naprosto spolehlivě, v sutinách, v terénu i na vodní ploše a za celý svůj život neudělal jedinou chybu.

*15.3.1997  †11.11.2004
Lex Krumbox 
  psovoda Daniela Sedláka byl psem s ideální povahou, jakého by si přál každý psovod. Nevyhrál sice ve svém až příliš krátkém životě žádnou vrcholnou soutěž, patřil však k jejich nejspolehlivějším účastníkům, vždy s předním umístěním a nikdy neselhal – při třech startech na mistrovství ČR obsadil druhé, páté a třetí místo. Zúčastnil se úspěšně celé řady praktických nasazení, reprezentoval ČR na mistrovství světa 2003 v Dánsku, byl jasnou stálicí mezi nejúspěšnějšími záchrannými psy. Vrcholnou zkoušku ZPJ absolvoval bez ztráty jediného bodu. Jeho nečekaný předčasný odchod zanechal velmi těžko zacelitelnou mezeru v jihočeské výkonové špičce.

*30.3.1993  †26.4.2004
Bris z Čimického vrchu 
  zakončil svou soutěžní kariéru vítězstvím v Jihočeském poháru, absolvoval několik praktických nasazení s HZS i s Policií v klasických sutinách i při objasňování kriminálních činů, blýskl se v televizi nejen při dokumentárním pořadu o výcviku záchranných psů s populárním Janem Krausem, ale především při pátrání v troskách podmáčených domů po povodních 2002 v pražském Karlíně. Byl jediným malým kníračem v ČR, který se kvalifikoval do stálého kádru PJ. Zemřel symbolicky při ukázce záchranných prací na světovém sympoziu a pro svoji psovodku Kateřinu Boškovou zůstal navždy nezapomenutelným malým bojovníkem.

*29.5.1991  †17.10.2000
Al Capone Jary´s 
  byl jako americký stafordšírský teriér prvním průkopníkem záchranářských prací ve svém plemeni. Svým nezdolným temperamentem a umíněnou snahou po dosažení uloženého úkolu se stal jedním z nejspolehlivějších psů pohotovostní jednotky OSN, s psovodkou Hedvikou Češkovou složil bez problémů všechny dostupné záchranářské zkoušky, startoval na mistrovství 1995 v Č. Budějovicích a 1996 v Tišnově, zúčastnil se mistrovství světa 1999 ve slovinské Ljubljaně a byl využit v celé řadě tuzemských praktických nasazení. V důsledku zranění se nezúčastnil mise v Turecku 1999, kam byl vzhledem ke svým schopnostem nominován mezi prvními.

*27.9.1987  †25.10.1998
Brix z Jemčiny 
  přivedl svého psovoda Jaroslava Flíčka jako jeho druhý boxer ke startu na mnoha záchranářských soutěžích, včetně mistrovství republiky i historicky prvního mistrovství světa. Zúčastnili se spolu rovněž mnoha praktických nasazení a dvakrát byl nejúspěšnějším nálezcem hledaných osob. Složil všechny tehdy dostupné záchranářské zkoušky a nejvyšší ocenění psovoda, mistrovská výkonnostní třída, bylo dosaženo hlavně jeho zásluhou.

*27.12.1987  †7.9.1998
Ája Tajki 
  psovodky Jitky Sedlákové byla jedním z pilířů jihočeské pracovní linie boxerů, oba její rodiče se honosili zkouškou ZVV3. Sama složila 11 všestranných a 12 záchranářských zkoušek a při praktických nasazeních, kterých absolvovala celou řadu, patřila zejména na vodních plochách vždy k těm nejspolehlivějším. Ve dvou případech se podílela na identifikaci utonulých v těch nejobtížnějších povětrnostních a přírodních podmínkách. Jako skvělá matka dala život celé řadě štěňat s výbornými pracovními vlohami.

*27.8.1986  †25.3.1998
Assko z Hlubockého zámostí 
  patřil se psovodem Jaroslavem Sedlákem v době začátků svazu k nejstabilnějším pilířům jihočeské záchranné brigády. Byl jedním z nejschopnějších psů s ideální výcvikovou povahou, přes vysoký stupeň odolnosti velmi lehce ovladatelný v každé situaci, obrovsky rychlý při práci v sutinách a vysoce soustředěný při práci na vodní ploše. Startoval na mistrovství ČR, stal se i historicky prvním vítězem přeboru ve vodních pracích. Spolehlivě se zařadil k průkopníkům prvních praktických nasazení, kterých absolvoval v tuzemsku celou řadu.

*3.8.1977  †11.6.1988
Extra Chance-Jar 
  se stala skutečnou jihočeskou zakladatelkou pracovní linie boxerů. Nechyběla v žádném rodokmenu úspěšných boxerů v oblasti záchranářských prací. Se svým psovodem Jaroslavem Sedlákem byla nejúspěšnější účastnicí záchranářských mistrovství ČR včetně jediného federálního mistrovství, kde byla členkou vítězného družstva a nejúspěšnější stopařkou. Disponovala fantastickým čichem a své schopnosti bohatě předávala na potomky. Složila všechny dostupné záchranářské a všestranné zkoušky.

*30.8.1968  †1.9.1979
Luis z Jihočeských nížin 
  se stal skutečnou jihočeskou legendou. Byl jedním ze tří úspěšných psů při historicky prvních záchranářských zkouškách v České republice 21.9.1972 a prvním českým boxerem se všemi složenými zkouškami tehdejšího všestranného zkušebního řádu Svazarmu, včetně lavinových i záchranářských a mezinárodních zkoušek PO a IPO. Se svým psovodem Jaroslavem Sedlákem vítězil na mnoha soutěžích svého plemene, včetně mistrovství 1974 a byl prvním českokrumlovským psem použitým v praxi.