OSLAVA TRÉNINKEM

Víkend obsahující Světový den záchranných psů absolvovali letos členové K9 Rescue CZ netradičně intenzívním tréninkem ve výcvikovém středisku jihomoravských záchranářů.

Bývalá rota Pohraniční stráže v Břeclavi přímo na rakouských hranicích se pod taktovkou zkušeného, ale hlavně velmi prozíravého vedoucího místní brigády Radka Poláka mění téměř před očima na promyšlené středisko záchranářského výcviku. Samozřejmě, že obrovskou porci dřiny za členy nikdo neudělá, ale ve spolupráci s místními orgány IZS a využitím jejich možností včetně techniky jdou práce kupředu neuvěřitelně rychle. Přes obrovský hendikep nezavedené elektřiny a vody do areálu je již dnes hotové velmi příjemné zázemí kapacitně plně odpovídající potřebám areálu. Možnosti sutinového trenažéru rychle přesvědčily psovody K9R ke změně výcvikového systému tak, aby byly co nejvíce procvičeny právě ty úseky, které nejdou ve všech terénech trénovat tak ideálně jako v Rotě Boří les, jak místní základnu pojmenovali. Ze sestavy Jihočechů se výkonnostně vymykala pouze jedna mladá münsterlandka, takže vlastně všech osm účastníků výcviku mohlo absolvovat nástrahy trenažéru zcela srovnatelným způsobem. Vzhledem k dosavadním výcvikovým zkušenostem jsou totiž bez ohledu na různost plemen na srovnatelné výcvikové úrovni. K dobrému procvičení došla i urychlená regenerace sil, která je velmi důležitá pro vícedenní praktické zásahy a v běžných tréninkových parametrech na ni nezbývá prostor. Celodenní vícekolová zátěž v cizím prostředí s nutností co nejrychlejší regenerace sil a hlavně mobilizace chuti do další práce je jednou z nejobtížněji trénovatelných, ale rozhodně zcela nepostradatelných schopností každého záchranářského psa. Nelze ji ale trénovat jinak, než v minimálně třídenní zátěži s podmínkou nutné individuální fyzické kondice. Proto také největší spokojenost psovodů pramenila ze skvělé nálady a chuti do práce všech zúčastněných psů i poslední den soustředění. Bilance výcvikové zátěže, přestože se dosavadním standardům K9R výrazně vymykala, vyzněla závěrem velmi pozitivně. Se všemi náročnými úskalími současného areálu v Bořím lese, a že jich tam rozhodně není málo, se psi dokázali bez rozpaků vyrovnat, takže psovodi mohli s uspokojením konstatovat, že 300km cesta z Čech na Moravu rozhodně nebyla zbytečná. Vlastně už jen dokonalé poznání areálu, který je v Břeclavi budován s podrobně promyšlenou ideou postupného zvyšování náročnosti výcviku záchranných psů v sutině, je nezaplatitelným pozitivem pro každého psovoda, který si dostatečně uvědomuje jednotlivé obtížnostní prvky tohoto druhu výcviku. Dnes už si snad každý zkušenější psovod dostatečně uvědomuje, že v reálných sutinách bez náročných úkrytů žádného psa na vyšší úroveň nepřipraví. Na to jsou nutná chytrá úskalí jednotlivých trenažérů.  Moc vám děkujeme, Radku, Alenko, Ivoši, za vaši pohostinnost a stejně i všem ostatním vašim členům za to, jak poctivě a obětavě tento areál budujete. Vřelé díky, přátelé!

PS: A tajenka závěrem – každý ví, že nádherná Hally Berry byla sexy symbolem Hollywoodu, ale možná někdo zatím neví, že Niki Veli  je work symbolem K9 Rescue CZ.

Autor: Jaroslav Sedlák