EXCELENTNÍ KZJ

Aktivní slovenští kynologové se o minulém víkendu připojili ke světovému záchranářskému trendu uspořádáním otevřeného mistrovství Slovenska.

Jako je běžným zvykem v celém světě, uspořádali i kynologové z Banské Bystrice mistrovství Slovenska podle mezinárodního zkušebního řádu IRO a FCI. Uspořádáním akce tohoto typu lze totiž nejjednodušším způsobem zajistit skutečné mistrovství své země, celému světu otevřenou soutěž bez jakéhokoli omezení. Akce tak získává punc skutečného mistrovství, není tedy pouhým přeborem nějaké vybrané skupiny psovodů. Akce na Slovensku byla velmi dobře připravena a terény pečlivě vybrány tak, že dokázaly úroveň připravenosti všech zúčastněných psů dokonale prověřit. Díky své aktivitě se tak slovenští kolegové pod vedením Jozefa Veselického dokázali s otevřeným hledím začlenit do světového dění. Krok tímto správným směrem udělají i čeští záchranáři v roce 2023, kdy je ve světovém kalendáři již pevně usazen termín otevřeného mistrovství České republiky, které se uskuteční ve dnech 19.-20.08.2023 v pořadatelství K9 Rescue cz ve výcvikovém areálu Londonka.  Konečně se opět po dlouhých letech budou moci čeští záchranářští kynologové zúčastnit skutečného mistrovství republiky bez omezení členství apod. Akcí nazývaných mistrovstvími je sice celá řada, ale všechny jsou vždy určeny jen pro úzkou skupinku psovodů, většinou pouze pro členy jedné organizace, která akci pořádá. Takovým akcím ale název mistrovství vůbec nepřísluší, jedná se o spolkové přebory, které vlastně pro svou potřebu pořádají každoročně všechny organizace a vždy podle úrovně náročnosti, která právě jim momentálně nejvíc vyhovuje.
Možnosti účasti na slovenském mistrovství využili z českých organizací především členové KZJ Brno, kteří poplatni brněnským tradicím nezklamali ani při této reprezentační premiéře a zvítězili v obou vypsaných kategoriích. Zkušená reprezentantka Soňa Šabacká se svou erdelkou Jadet Zlatý most zvítězila v kategorii plošných prací RHFLB skvělým výsledkem 192 + 93 ve známce výborně a splněným limitem pro účast na mistrovství světa 2023 v Rakousku. Její oddílová kolegyně Petra Gabrišová s německou ovčandou Wictory Denbrix obsadila rovněž vítězný post i v kategorii sutin RHTB. Na mistrovství světa v rumunské Craiově Regina Samlíková s německou ohařkou Beátou ze Lhoteckých lesů splnily limit ve zkoušce RHFLB 265 body (171 + 94) na 15. místě a Sabina Hošková s Cookiem Samý úspěch také limit i v kategorii RHTB, takže s 256 body (172 + 84) obsadili 6. místo světového šampionátu a obě si také zajistily účast na šampionátu i v roce 2023.. Po dalších výborných výsledcích Jany Zavadilové s ovčandou Fren z Mnichovy zahrady nebo Sabiny Hoškové s leopardem Cookiem Samý úspěch, ať už na Bohemia Cupu na Londonce nebo na říjnové soutěži v Rakousku, potvrdily všechny brněnské psovodky, že v KZJ se nejen poctivě, ale především promyšleně a na velmi dobré úrovni cvičí i v této složité době. Na úroveň výcviku v KZJ Brno mohou být jak vedoucí Lukáš Mařica, tak i výcvikářka Lenka Navrátilová patřičně hrdi, jejich svěřenci hrají v současné české záchranářské kynologii rozhodně zasloužený prim.