PRÁZDNINOVÁ SETKÁNÍ

Letní měsíce ve znamení zvýšené aktivity psovodů ze všech koutů světa zaznamenávají výrazně zvýšený ruch i ve výcvikovém areálu Londonka.

V areálu se v pestré mozaice střídají záchranářské brigády z celé Evropy, obětavci dokáží přijet autem až z Řecka nebo Finska. Osobně mě ale těší především zájem českých a moravských skupin, které přes svou dobrovolnickou pozici ryzích amatérů jsou často vedeny zapálenými odborníky. Většinou týdenní soustředění jednotlivých záchranářských kolektivů pak přinášejí i dostatek místa k uskutečňování náročnějších výcvikových cílů ve zhuštěném časoprostoru, např. při zahajování nových výcvikových směrů, vyžadujících maximální systematičnost. Lze tak snáze započít práce s cadaverem, stopařinu, mantrailing, vodní výcvik či mnohé další. Pro členy K9R je sice pobyt v areálu poněkud ztížen nutností veškerých údržbářských prací, jako je sečení trávy, zajišťování paliva a řady dalších, ale výcvik stále zůstává prioritní. V průběhu červencového soustředění se tak dokázali zhostit nejen výcviku, ale i ukázky prací psů pro skautský tábor a hlavně se zapojili do akce Den IZS v místní obci. Obratem přišla i vysoká slova uznání od představitelů Rapšachu:
Vážený pane předsedo, chtěl bych tímto emailem poděkovat jménem obce Rapšach za vzornou reprezentaci vaší organizace K-9 Rescue CZ na akci Den s IZS dne 5.7.2022. Velmi děkujeme za účast i vzhledem k nepříznivému počasí. Návštěvníci se zaujetím přihlíželi výcviku a dovednostem pejsků a velmi oceňovali vlídný a profesionální přístup jednotlivých výcvikářů! Pevně doufáme, že i zúčastnění výcvikáři a jejich psí svěřenci odjížděli spokojeni a alespoň trochu sušší.
Ano, odjížděli již usušení z přeháněk, kterých bylo v posledních týdnech požehnaně. Ty ale hlavně nedokázaly narušit výkony psů, předváděné při mezinárodních zkouškách pořádaných hostující ZBK Moravskoslezského kraje. Výkony účastníků naznačily, že přece jen některé kolektivy se dokázaly z neutěšené situace posledních let poučit a vydaly se výcvikově správným směrem. A to je skutečně velmi dobře, protože dosahované výkony záchranářských kynologů z posledních let již standardně nejsou vůbec oslnivé.