Hotel Velveta se v březnu 2018 již poněkolikáté prezentoval jako ideální zimní výcviková základna kynologů K9 Rescue CZ. 


Výcvikové dny zde přímo navazovaly na intenzívní lednové a únorové tréninky na Šumavě a České Sibiři. Přestože byla letošní zima velmi proměnlivá a většina záchranných brigád plánované zimní akce rušila, zde mohly v naprosto ideálních podmínkách závěrem lavinového soustředění K9 proběhnout bez problémů hned dvoje zkoušky. Ze šestnácti účastníků se ziskem mezinárodních zkoušek RHLE a RHLA zhostilo úspěšně sedm psovodů. Slabinou zkoušek se na přemrzlém sněhu jevila disciplína poslušnosti, při níž došlo i ke zranění tlapky jednoho zúčastněného ovčáka. Zato speciální cviky se v mrazivém ale slunečném počasí prezentovaly velmi dobře, takže sponzorská delegace hodnotila zhlédnuté výkony velmi kladně. Důkazem nadšení majitele sponzorské firmy byla jeho vyžádaná účast ve sněhovém záhrabu. Nadcházející noc a den byly na programu zkoušky ZLP/C, při nichž uspěli pouze tři psovodi, když silný mráz a nárazový vítr práce psů velmi ztížily. V souhrnu si se svou druhou životní zkouškou dokázala nejlépe poradit Samanta psovodky Tamary Šumpelové, která tak dokázala, že i nejmladší může být někdy nejlepší. V rámci soustředění se našel i časový prostor na společný sutinový trénink s polskými záchranáři a hasiči, připravený členem organizace Sirius Davidem Hynkem, který proběhl v rozsáhlém terénu opuštěného hotelu. Celé soustředění by se asi těžko obešlo bez úzké spolupráce s krkonošskou Horskou službou. Na její základně ve Špindlerově Mlýně absolvovali účastníci ještě velmi zajímavou přednášku o vzniku a historii Horské služby s praktickým seznámením se všemi pomůckami a technikou, které mají krkonošští horalé k dispozici. Záchranář Marek Fryš předvedl prezentaci brilantně a s naprostou profesionalitou. Největší poděkování patří ale především členům K9 Karlu Novákovi a Lucii Obranské, kteří dokázali připravit soustředění do nejmenších detailů a s dokonalým zázemím. Při závěrečném hodnocení obdržel dlouholetý hlavní výcvikář Horské služby Karel Novák mistrovskou záchranářskou třídu, jejíž udělení bylo vzhledem k celoživotním výsledkům v oblasti lavinových prací pochopitelně provázeno nejen uznalým potleskem, ale hlavně vysoce zaslouženou úctou. Připojená poznámka profesionální fotografky Anety již nepotřebuje žádný komentář.

Aneta-foto.com na FB: V sobotu jsem měla možnost jet se podívat s Yoggies – zdravá krmiva pro psy a kočky na lavinové zkoušky a trénink do Špindlerova Mlýna s K-9 RESCUE CZ. Vyzkoušeli jsme si i jaké to je, být pod sněhem a čekat, až vás pes najde… Nechtěla bych se nikdy do takové situace dostat… Pokud vás zavalí lavina, máte tak 15-20 minut času na přežití a de facto jedinou vaší šancí je, že vás najde pes.
Těmto lidem a jejich psům patří obrovské DÍK a velký respekt jejich „práci“ a koníčku, díky kterému zachraňují lidské životy, nejen z lavin.